Pelin Sellitepe Turan kimdir? İYİ Parti İstanbul Güngören Belediye Başkan adayı Pelin Sellitepe Turan kimdir?

İyi Parti’nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Pelin Sellitepe Turan kimdir? İYİ Parti İstanbul Güngören Belediye Başkan adayı Pelin Sellitepe Turan kimdir?

İYİ PARTİ İSTANBUL GÜNGÖREN ADAYI KİM?

İYİ Parti Güngören Belediye Başkan Adayı Pelin Sellitepe Turan oldu.

PELİN SELLİTEPE TURAN KİMDİR?

1987 yılında dünyaya gelen Pelin Sellitepe Turan, aslen Erzincanlıdır. Eğitim hayatına Marmara Hukuk Fakültesi’nde başlayan Sellitepe Turan, buradan mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Kültür Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

2009 yılında avukatlık mesleğine adım atan Pelin Sellitepe Turan, hukuki alanda edindiği deneyimlerle bilinir. 2014 yılında Emrah Turan ile hayatını birleştiren Pelin Sellitepe Turan, aynı zamanda bir aile kurmuştur.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Trabzonspor Süper Lig ilk maçı ne zaman, hangi takımla (2023-24)?

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

İYİ Parti Gündem Politika Haberler

Yorum yapın

en iyi