Vali maaşı 2023 ne kadar, kaç TL? Valiler ne kadar maaş alıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile 57 ilin valisi değiştirildi. Kararname’nin yayınlanmasının ardından kullanıcılar tarafından vali maaşları araştırılmaya başlandı. 2023 yılı için vali maaşları kaç TL araştırılmakta. En düşük ve en yüksek vali maaşları ne kadar merak konusu oldu. Peki, 2023 Vali maaşı ne kadar, kaç TL? Valiler ne kadar maaş alıyor? Detaylar haberimizde…

Kararname ile Yavuz Selim Köşger Adana’ya, Mustafa Koç Ağrı’ya, Mehmet Ali Kumbuzoğlu Aksaray’a, Yılmaz Doruk Amasya’ya, Hulusi Şahin Antalya’ya, Hayrettin Çiçek Ardahan’a, Cengiz Ünsal Artvin’e, Yakup Canbolat Aydın’a, İsmail Ustaoğlu Balıkesir’e vali oldu. Mustafa Eldivan Bayburt’a atanırken, Şefik Aygöl Bilecik’e, Ahmet Hamdi Usta Bingöl’e, Erol Karaömeroğlu Bitlis’e, Türker Öksüz Burdur’a, Mahmut Demirtaş Bursa’ya, Mustafa Fırat Taşolar Çankırı’ya, Zülkif Dağlı Çorum’a, Ömer Faruk Coşkun Denizli’ye, Selçuk Aslan Düzce’ye, Yunus Sezer Edirne’ye, Hamza Aydoğdu Erzincan’a, Mustafa Çiftçi Erzurum’a, Hüseyin Aksoy Eskişehir’e, Mehmet Fatih Serdengeçti Giresun’a, Alper Tanrısever Gümüşhane’ye, Ali Çelik Hakkari’ye, Ercan Turan Iğdır’a, Süleyman Elban İzmir’e vali olarak atandı.

2022 yılında 22412 TL olan Vali maaşları yapılan ek zamla birlikte 29247 TL’ye yükseltilmişti. 2023 yılında ise en düşük memur zammına %75 oranında zam yapılmasının ardından vali maaşlarının 40846 TL’ye yükseldiği hesaplanmaktadır. Valilerin aldıkları maaş, görev sürelerine ve şehirlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Valiler bir ili ya da federal devletlerde bir eyaleti devlet tüzel kişisini temsilen yöneten en üst düzey idari amirdir. Valiler, yürütme erkinin bir organı olup, devlet hiyerarşisinde devlet başkanının hemen ardından gelir. Belediye başkanı gibi kendi özerk tüzel kişiliği yoktur, onun yerine devlet tüzel kişisine bağlıdır. Bir vali, seçimle ya da atamayla göreve gelebilir. Valilerin yetki alanları ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bazı valiler, bölgesel hükûmetin tümü üzerinde topyekün kontrole sahipken kimilerinin göreviyse tamamen semboliktir.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Bursa'da yangın mı çıktı? SON DAKİKA Bursa'da orman yangını mı başladı, son durum ne? Bursa'da orman yangını söndürüldü mü?

Kararnameye göre İlker Gündüzöz, İnci Sezer Becel, Abdullah Ayaz, Salih Ayhan, Çetin Oktay Kaldırım, Ali Arslantaş, Tuncay Sonel, Ali Fuat Atik, Mustafa Tutulmaz, Fuat Gürel, Osman Bilgin, Oktay Çağatay, Kadir Ekinci, Hüseyin Öner, Kamuran Taşbilek ve Cüneyt Epcim “vali-mülkiye başmüfettişliği” görevine getirildi.

İlgili Haberler

Memur Gündem Politika Ekonomi Haberler

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın

izmirsaglikmesleklisesi.com 1xbet giriş Levabet Bet10bet https://mvbcasino.com/
Çanakkale Haberleri