Sema Maraşlı kimdir? Sema Maraşlı nereli kaç yaşında? Sema Maraşlı evli mi? Sema Maraşlı hayatı biyografisi… – HY Gazete

Sema Maraşlı Kimdir?

Kahramanmaraş’ta doğdu. Kurtuluş mahallesinde bahçe içinde ahşap bir evde Hatice-Bekir Sıddık Üdürgücü çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu orada bitirdi, Kur’an kursunda okudu ve İmam-Hatip Lisesi’ni dışarıdan bitirdi.

Sekiz yıl Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik mesleğini çok sevdiği halde, annelik mesleği daha ağır basınca öğretmenliği bıraktı. Daha sonra ABD California Newport Üniversitesi’nin Davranış Bilimleri bölümünü okudu. Okuldan sonra kısa bir süre evlilik danışmanlığı yaptı fakat danışmanlık günleri yoğun geçince danışmanlık ve yazarlık arasında tercih yapması gerektiğini gördü ve danışmanlığı bırakıp yazmayı tercih etti.

Yazmaya çocuk kitapları ile başladı. Annelik ona yazarlığın kapısını açtı. Çocukları küçükken onlara masal anlatarak uyutmak istiyordu fakat o dönem piyasada bulunan kötü üvey anneler, çocuklarını ormana terk eden kalpsiz babaların anlatıldığı Batı menşeli masalları çocuklarına anlatmayı doğru bulmadı ve onlar için masallar kurguladı, anlattığı masalları yazmaya karar verdi.

Eğitimci yönü olduğu için evlilik üzerine hanımlarla atölye çalışmaları yapmaktadır. www.cocukaile.net sitesinin yayın danışmanı olan yazar, sitede hayata dair yazılar yazmaktadır. Zaman zaman ulusal gazetelerde yazmakta, radyo programlarına konuk olmakta ve evlilik üzerine eğitimler yapmaktadır.

Sema Maraşlı’nın ilk evliliğinden üç çocuğu vardır.

Maraşlı’nın ilk kitabı Bana Bir Masal Anlat, 1999’da yazıldı fakat kitap ancak 2001’de çıktı. İkinci kitabı ergenlikteki genç çocuklara 12-15 yaşa hitap eden En Güzel Hediye kitabı ile ödül aldı. Sonra iki masal kitabı ve yine bir ergenlik romanı ve hikâye kitabı ile devam etti. Gençlere hayal dünyasının gücünü gösteren Okulda Tuzak adlı romanı çok sevildi.

Kadın-erkek yaratılış farklılıkları üzerine yazdıklarıyla evlilik kitaplarına adım atan yazar, bu alanda çok dikkat çekti. Eserleri, okuyucuları tarafından “evlilik ile ilgili bakış açısını değiştiren, muhabbet için yol gösteren, aile saadetini arttıran kitaplar” olarak tanımlanıyor. (Maraşlı 2018: 1-2)

Dikkatini Çekmedi mi ?  Zeynep İde kimdir? Zeynep İde nereli ve kaç yaşında?

Eğitici ve eğlenceli masal kitapları Bana Bir Masal Anlat, Şimdi Masal Zamanı ve Geçmiş Olsun Çoban Yıldızı en çok satılan çocuk kitapları arasındadır.

Çocuk kitapları vesilesi ile okullara, konferanslara, imza günlerine katılırken annelerle bir araya gelmeye başladı ve kendini onların evlilik hikayelerini dinlerken buldu ve böylece ilk kitabı Eşimin Eşi Yok ortaya çıktı. Kitaptan çok güzel dönüşümler alınca öylece devamı geldi. Evlilik üzerine yaşanmış olaylardan aldığı notları kurgulayarak hikâyeleştirdi.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın

izmirsaglikmesleklisesi.com 1xbet giriş Levabet Bet10bet https://mvbcasino.com/
Çanakkale Haberleri