Orhan Akıncı kimdir? Türkiye İşçi Partisi İzmir Çiğli Belediye Başkan adayı Orhan Akıncı kimdir?

TİP’in birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Orhan Akıncı kimdir? TİP İzmir Çiğli Belediye Başkan adayı Orhan Akıncı kimdir?

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ İZMİR ÇİĞLİ ADAYI KİM?

TİP Çiğli Belediye Başkan Adayı Orhan Akıncı oldu.

ORHAN AKINCI KİMDİR?

1962 Muş-Varto-Ağaçaltı köyü doğumluyum. İlköğrenimimi doğduğum köyde tamamladım. 1974 yılında İzmir- Çiğli’ye göç ettik. Ortaokul ve Lise öğrenimimi Çiğli Lise’sinde tamamladıktan sonra 1980-1982 yılları arasında İTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesinde okudum. Daha sonra kendi isteğimleayrılarak Ege ÜniversitesiTıp Fakültesine geçtim. 1988 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldum. İki yıl zorunlu hizmetten sonra 1990 yılında başladığım Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını 1994 yılının sonlarındatamamladım. 1995 yılından itibaren de Elazığ Eğitim ve AraştırmaHastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak çalışmaya başladım. 12 yıl kadar burada çalıştıktan sonra 2007 yılında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine atandım. Halen aynı hastanede çalışmaktayım. Eşim de doktor olup Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanıdır. Dr. Akıncı evli iki çocuk babasıdır.

TİP HAKKINDA

TİP, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “TİP” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Enis Bekiroğlu kimdir? CHP Erzurum Pazaryolu Belediye Başkan Adayı Enis Bekiroğlu kaç yaşında, nereli?

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

Gündem Politika Haberler

Yorum yapın

en iyi