Merkez Bankası 21 Mart faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TCMB faiz kararı ne olacak?

FED’in faiz oranlarını sabit bırakmasının ardından, yatırımcılar Merkez Bankası‘nın kararını merakla bekliyor. Peki, borsa, altın ve döviz piyasaları bu faiz kararından ne kadar etkilenecek? Önceki toplantıda politika faizini % 45 olarak sabit bırakan Merkez Bankası‘nın Mart ayı faiz beklentisi ne yönde olacak? Merkez Bankası 21 Mart faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TCMB faiz kararı ne olacak? Detaylar haberimizdedir…

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bugün, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı, başkan Fatih Karahan yönetiminde gerçekleşecek. Toplantıda alınacak kritik faiz kararı, saat 14:00’te kamuoyuna duyurulacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLACAK?

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

Yabancı uzmanlar, TCMB’nin bugünkü faiz kararında politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünde bulunurken, bankanın iletişiminde “bekle-gör” politikasını uygulayabileceğini ve enflasyonda artış olması durumunda daha da sıkılaşmayı düşünebileceğini kaydetti.

SOCİETE GENERALE STRATEJİSTİ DRİMAL: YÜZDE 45’TE SABİT TUTACAK

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal AA muhabirine yaptığı değerlendirmede son dönemde enflasyonda yaşanan yukarı yönlü sürprize rağmen TCMB’nin PPK toplantısında politika faizini yüzde 45’te sabit tutacağı tahmininde bulundu.

TCMB’nin faiz artırımı yoluyla doğrudan sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini belirten Drimal, bankanın iletişiminde bekle-gör politikasının nedenleri olarak son zamanlarda yapılan makro ihtiyati sıkılaştırma önlemleri ve ödemeler dengesinde beklenen iyileşme olabileceğini ifade etti. Drimal, bununla birlikte olasılıkların 250 veya 500 baz puanlık başka bir faiz artışına doğru kaydığını aktardı. Şu an için TCMB’nin politika faizini 2024’ün geri kalanında yüzde 45’te sabit bırakabileceğini dile getiren Drimal, 2025’in ilk çeyreğinde ise 500 baz puanlık bir indirim gelebileceğini vurguladı.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 22 Ağustos dün gece deprem mi oldu?

Drimal, “TL için kısa vadeli görünümün negatif ancak cari işlemler hesabındaki iyileşmenin ve beklenen yabancı para girişlerin hala muhtemel olduğunu görüyoruz. Bunlar da TL’nin 2. ve 3. çeyrekte güçlenmesine yol açabilir.” değerlendirmesini yaptı.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 45’te tutmasının beklendiğini söyledi.

Ancak ileriki aylarda enflasyonda artış olması durumunda TCMB’nin para politikasını daha da sıkılaştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerekebileceğini aktaran Matys, “Yatırımcılar, TCMB’nin kararı açıklandığında yayınlayacağı resmi açıklamada bu konuda yeni ipuçları arayacak.” dedi.

Merkez Bankası 21 Mart faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TCMB faiz kararı ne olacak?

AA FİNANS: TCMB POLİTİKA FAİZİNİ SABİT BIRAKACAK

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

Merkez Bankası Gündem Haberler

Yorum yapın