Hamas rehineleri serbest bırakıldı mı? 2 ülke arabuluculuk yapmıştı, Hamas’ın elindeki rehineler yaşıyor mu, öldü mü?

Mısır medyasına konuşan Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyde, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğuna yanıt olarak rehineleri serbest bırakabileceklerini ifade etmişti. Peki, Hamas rehineleri serbest bırakıldı mı? 2 ülke arabuluculuk yapmıştı, Hamas’ın elindeki rehineler yaşıyor mu, öldü mü? İşte detaylar…

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde esir tuttukları 2 sivili “tek taraflı” serbest bıraktığını duyurdu. Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda, daha önce esir alınan Nurit Yitzhak (79) ve Yocheved Lifshitz (85) serbest bırakıldı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği Aksa Tufanı operasyonunda çok sayıda kişiyi alıkoydu. Geçtiğimiz günlerde esirlerden ABD’li anne ve kızını serbest bırakan Hamas, 2 kişiyi daha insani gerekçelerle serbest bıraktı.

Hamas rehineleri serbest bırakıldı mı? 2 ülke arabuluculuk yapmıştı, Hamas'ın elindeki rehineler yaşıyor mu, öldü mü?

Söz konusu kişilerin daha önce bırakmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail’i “kendi esirlerine önem vermemekle” suçladı. Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail’e koyduğu şartları Tel Aviv’in ihlal etmesine rağmen, “insani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını” belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Yossi Zilberman ise bu konuda henüz yorum yapmayacaklarını, İsrailli sivillerin sağ biçimde geri döndüğünden emin olduktan sonra, Başbakanlık himayesindeki “esirler ve kayıp kişiler dosyası” sorumlusunun konuyla ilgili açıklamayı yapacağını ifade etti.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Katar’ın çabalarına yanıt olarak iki ABD’li esiri insani gerekçelerle serbest bıraktıklarını duyurmuştu. Ebu Ubeyde, “Bu yaptığımız, ABD’ye ve dünyaya, ABD Başkanı Joe Biden ve onun faşist yönetiminin iddialarının asılsız olduğunu göstermek içindir.” ifadelerini kullanmıştı.

Serhıldan Hülakü

Filistin İsrail Hamas Gündem Politika Dünya Güncel Haberler

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın

izmirsaglikmesleklisesi.com 1xbet giriş Levabet Bet10bet https://mvbcasino.com/
Çanakkale Haberleri