Borsa neden düşüyor? 25 Ekim Borsa neden devre kesti? Borsa İstanbul’da devre kesici kararı!

Borsa neden düşüyor? 25 Ekim borsa neden devre kesti? Güne yüzde 0,57 yükselişle 8.035,83 puandan başlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde düşüş yüzde 5’e ulaştı. Sert düşüşün ardından Borsa İstanbul’da devre kesici uygulandı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Saat 16:49:54 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” denildi.

İşlemler saat 17.19’da yeniden başlayacak.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 1,06 değer kaybederek 7 bin 905,37 puanla tamamlamıştı.

Analistler, küresel piyasalarda, tahvil piyasalarındaki satış baskısının güç kaybetmesi ve Çin hükümetinin ekonomiyi destekleme konusunda attığı adımlarla risk iştahının artmasına karşın Orta Doğu’daki çatışmalara yönelik belirsizliklerin etkilerinin sürdüğünü söyledi.

Yurt içinde bilanço sezonu nedeniyle hisse ve sektör bazlı hareketliliğin artabileceğini söyleyen analistler, öğleden sonra yurt dışında ABD’de yeni konut satışlarının yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini ifade etmişti.

Borsa İstanbul günün yarısında hızlı dalgalanma yaşadı. Günün ilk yarısında yüzde 1.2 kadar yükselen endeks günün ilk yarısının sonunda yüzde 1 düştü.

Devre kesici terimi, borsada alım-satımı geçici olarak durduran bir acil durum önlemini ifade eder.

Devre kesiciler; panik satışını engellemeyi amaçladığı gibi, söz konusu panik alımlar olduğunda da tetiklenebilir. S&P 500 ve BIST 100 gibi geniş piyasa endeksleri yanı sıra hisse senetleri için de yaygın olarak kullanılır.

Devre kesiciler; dünya çapındaki borsalarda, fiyatlar önceden tanımlanmış seviyelere ulaştığında borsada alım-satımı otomatik olarak durdurarak çalışan geçici önlemlerdir.

Dikkatini Çekmedi mi ?  KPSS Alan Bilgisi sınav yorumları 2023! A Grubu KPSS Alan Bilgisi sınavı zor muydu kolay mıydı?

Borsa İstanbul Gündem Haberler

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın

izmirsaglikmesleklisesi.com 1xbet giriş Levabet Bet10bet https://mvbcasino.com/
Çanakkale Haberleri