Borsa İstanbul yükseliyor mu? Borsa İstanbul kaç puana çıktı?

Borsa İstanbul‘da BIST 100 endeksi, yeni haftaya rekor seviye olan 9.992,45 puandan başladı. Yükselişini sürdüren endeksin kaç puana çıktığı merak ediliyor. Borsa İstanbul yükseliyor mu? Borsa İstanbul kaç puana çıktı? İşte ayrıntılar…

BORSA İSTANBUL KAÇ PUANA ÇIKTI?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,77 yükselişle rekor seviye olan 9.992,45 puandan başladı. Tarihinde ilk kez 10 bin puanı gören BIST 100 endeksi, tarihi bir rekor kırmış oldu. 10.008,02 puanla rekor seviyeyi gören BIST 100 endeksi, daha sonra 9.995-10.000 puan bandında dengelendi.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİNE GEÇ BAŞLAYACAĞI BEKLENTİSİ

Cuma günü, alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,05 artışla 9.915,62 puanla tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,75 ve holding endeksi yüzde 0,90 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,78 ile tekstil deri olurken, tek kaybettiren yüzde 3,70 ile spor oldu.

Borsa İstanbul yükseliyor mu? Borsa İstanbul kaç puana çıktı?

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine başlama ihtimalinin son çeyreğe doğru ötelenmesine karşın şirket karlılıklarının tahminleri aşmasıyla risk iştahının arttığını belirterek, bu hafta Fed’in faiz kararı ve sonrasında banka Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmelerinin yanı sıra yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Borsa İstanbul yükseliyor mu? Borsa İstanbul kaç puana çıktı?

Yurt içinde ise bu hafta enflasyon verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P), cuma akşamı piyasalar kapandıktan sonra açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporunun da yatırımcıların odağında bulunduğunu dile getirdi.

Öte yandan, dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’nin enerji şirketi Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarında 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için görüşüldüğünü açıkladı.

Borsa İstanbul yükseliyor mu? Borsa İstanbul kaç puana çıktı?

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise Almanya’da enflasyon, Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ile ABD’de Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.000 ve 10.100 seviyelerinin direnç, 9.900 ve 9.800 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Yılmaz Erdoğan ile Metin Uca akraba mı, kuzen mi?

Borsa İstanbul İstanbul Gündem Finans Ekonomi Haberler

Yorum yapın

en iyi