Bilge Seçkin Çetinkaya kimdir? Türkiye İşçi Partisi İstanbul Bakırköy Belediye Başkan adayı Bilge Seçkin Çetinkaya kimdir?

TİP’in birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Bilge Seçkin Çetinkaya kimdir? TİP İstanbul Bakırköy Belediye Başkan adayı Bilge Seçkin Çetinkaya kimdir?

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ İSTANBUL BAKIRKÖY ADAYI KİM?

TİP Bakırköy Belediye Başkan Adayı Bilge Seçkin Çetinkaya oldu.

BİLGE SEÇKİN ÇETİNKAYA KİMDİR?

Bilge Seçkin Çetinkaya (d. 1976, Çanakkale), yazar, araştırmacı ve siyasetçi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Parti Meclisi üyesi. Özgürlük ve Dayanışma Partisi eski Eş Genel Başkanı (2012-2016).

Bilge Seçkin Çetinkaya Syriza kongresinde konuşuyor (Atina-2013)

Eğitim / Akademi

Lisans öğrenimini 2001 senesinde İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek Lisans derecesini 2007 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden aldı.[2] Halen aynı enstitüde Doktora çalışmasına devam ediyor.

2006-2007 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2008-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde dışarıdan ders verdi.

Basın

Gazete ve televizyonlarda çalışmaya 1992 senesinde başladı. 1992-1994 yılları arasında Çanakkale’de Radyo Mega 17 ve Olay TV’de muhabir, program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. 1999-2001 yılları arasında Pazartesi Kadına Mahsus Gazete’ye katkıda bulundu. 2008-2009 yıllarında YOL TV’de “Emeğin Gündemi” programını hazırlayıp sundu. 2010-2015 arası her hafta Birgün gazetesinde “Ekmeğimi Kazanırken” 28 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı köşesinde yazdı.[3] 2017 yılında HRT televizyon kanalında her hafta yayımlanan “Her Açıdan” adlı programın dört katılımcısından biri olarak yer aldı.

TİP HAKKINDA

TİP, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “TİP” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Dikkatini Çekmedi mi ?  Murat Gök kimdir? Gelecek Partisi Ağrı Belediye Başkan Adayı Murat Gök kaç yaşında, nereli?

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

Gündem Politika Haberler

Yorum yapın

en iyi