Betül Akçanal kimdir? İYİ Parti Aydın Germencik Belediye Başkan adayı Betül Akçanal kimdir?

İyi Parti’nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Betül Akçanal kimdir? İYİ Parti Aydın Germencik Belediye Başkan adayı Betül Akçanal kimdir?

İYİ PARTİ AYDIN GERMENCİK ADAYI KİM?

İYİ Parti Germencik Belediye Başkan Adayı Betül Akçanal oldu.

BETÜL AKÇANAL KİMDİR?

1971 Konya doğumlu olan Dr Betül Akçanal Lise eğitimini İzmir Fen lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaptı. Mesleğe atıldıktan sonra Konya ve Ankara’da görev aldı. 1999 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Bilim dalında ihtisasa başladı.

5 yıllık eğitimin ardından Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı olarak Malatya Doğanşehir Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi, Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yaptı. Atatürk Devlet Hastanesindeki görevi sırasında Talasemi servisi kurmuş ve 4 yıl bu serviste talasemi hastalarına hizmet vermiştir.

İYİ Parti Aydın il başkanlığının Kurucu Üyesi olan Akçanal, İl Yönetim Kurulunda görev almış ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 24 Haziran seçimlerinde partisinin Aydın milletvekili aday adayı olan Akçanal, evli ve iki çocuk annesi olup, 2013 yılından bu yana özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Dikkatini Çekmedi mi ?  İTÜ mezunu yarışmacı Kim Milyoner Olmak İster'de hangi soruda elendi? ''9-4=?'' sorusuna cevap verebildi mi?

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

İYİ Parti Gündem Politika Haberler

Yorum yapın

en iyi